Odpowiednia dieta ma duży wpływ na nasze zdrowie, powinniśmy pamiętać iż poszczególne składniki żywieniowe będą posiadały wpływ na działanie naszych organów wewnętrznych.

Oczywiście właściwą dietą dostarczamy witaminy, składniki mineralne, węglowodany które są niezbędne dla naszego organizmu. Powinniśmy jednak pamiętać aby odpowiednio połączyć je w zdrowe posiłki, w tym przypadku powinniśmy patrzeć także na ilość kalorii które znajdują się w jednym daniu. Obecnie przyjmuje się iż najlepiej jest spożywać 5 lub 6 posiłków dziennie.

Jak dobrać zdrową dietę?

Jakie produkty żywnościowe powinny znaleźć się w naszej diecie?

Regularne spożywanie mleka i produktów mlecznych wspiera zdrowie kości, a także wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem raka okrężnicy. Aktualne badania sugerują również, że dzienne spożycie jednej porcji produktów mlecznych takich jak jogurt, kefir czy maślanka może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Ryby o wysokiej zawartości tłuszczu mają szczególne znaczenie dla zdrowia układu krążenia i zmniejszają ryzyko udaru. Tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela i śledź, zawierają długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3. Dobre źródła tych kwasów tłuszczowych stanowią również rodzime ryby słodkowodne, takie jak pstrąg i karp. W ramach pełnej diety niewielka ilość mięsa może zapewnić niezbędne składniki odżywcze.

Jajka są dobrym źródłem wysokiej jakości białka, a także szeregu niezbędnych składników odżywczych takich jak witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Jednocześnie żółtko jaja jest bogate w tłuszcz i cholesterol. Dlatego przez długi czas spożywanie zbyt dużej ilości jaj nie jest wskazane. Oleje roślinne, podobnie jak wszystkie tłuszcze, są wysokokaloryczne, jednak dostarczają również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E. Tłuszcze i oleje używane na przykład do smażenia, pieczenia lub jako tłuszcz do smarowania mają różną jakość odżywczo-fizjologiczną. Dzięki temu możemy naszą dietę wzbogacić w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E.

W przygotowaniu zdrowej i pełnowartościowej diety pomoże nam specjalista dietetyk, który będzie wiedział w jaki sposób dobrać poszczególne produkty żywnościowe aby stworzyły wartościowe posiłki. Oczywiście poradnie dietetyczne możemy znaleźć całym kraju z pewnością jednym z miast jest poznań dietetyk może przygotować dietę która będzie także uwzględniała nasze przeciwwskazania co do przyjmowania niektórych pokarmów.