W rolnictwie wykorzystuje się różne maszyny służące do uprawy, jednym z nich jest kultywator, który służy do spulchniania gleby, kruszenia brył.

Może posiadać różnego rodzaju zęby, wręby dopasujemy do rodzaju gleby, często kultywowanie wykonuje się po orce w sezonie wiosennym przed siewem. Rolnicy mogą wybrać różne czesci do kultywatorów (https://www.futurefarm24.pl/47-czesci-do-kultywatorow), przykładowo będą to różne typy redlicy, które będą dopasowane do rodzaju gleby. Dostępne są także różne typy mocowania, noże, redlice oraz wiele innych akcesoriów do kultywatorów.

Do czego służy kultywator?

Części do kultywatorów rolniczych

Dobór odpowiednich części do kultywatora, redlic jest bardzo ważny ze względu na dobranie modelu do podłoża. Może być to przykładowo ściernisko lub też gleba po orce. Kultywatory będą wyrównywały powierzchnię, na której będziemy prowadzili zasiew, jak również będą wyrywały korzenie w przypadku ścierniska. Często stosuje się ostro wykończone dzioby redlicy, które mogą przebijać się przez twardą ziemię, dzięki temu możemy zwiększyć prędkość pracy, pozyskać stabilizację. Wybierając części do kultywatora, warto zwrócić uwagę na mocowanie, długość otworów montażowych, szerokości roboczą czy też grubość. Dzięki temu będziemy mogli dobrać części najlepsze dla danego rodzaju gleby. W poszczególnych rzędach możemy wykorzystać także różne rodzaje redlicy, dzięki czemu uzyskamy lepsze wyniki.

Należy zwrócić także uwagę na głębokość kultywowania pola uprawnego, może być to głębokość przykładowo 10 do 20 cm, zależności od potrzeb możemy regulować wysokość zębów kultywatora. Kultywator będzie służył do rozbicia ziemi, będzie także niszczył młode chwasty, mieszał kompost z glebą czy też wyciągał perz. Przed kultywowaniem należy zwrócić uwagę na wilgotność gleby, zbyt przesuszona gleba będzie się kruszyła oraz pyliła, natomiast gleba zbyt wilgotna spowoduje ślizganie elementów. Dostępne są różne typy kultywatorów, sprężynowe, sztywne, o zębach półsztywnych, wszystko zależy od rodzaju wykonywanych prac. Obecnie możemy wybrać wiele różnych części, które sprawdzą się w różnych warunkach, dopasujemy je do charakterystyki gleby.

Odpowiedni dobór części pozwoli na optymalne przygotowanie gleby przed siewem, odpowiednio ustawiony kultywator będzie także bardzo skutecznie usuwał chwasty. Kultywator pozwoli na napowietrzenie oraz spulchnienie gleby gleby, wyrówna teren.