Najpopularniejszym materiałem do ocieplenia elewacji jest styropian, jest to materiał bardzo uniwersalny, odporny na działanie wody oraz wilgoci. Dlatego też stosuje się go w przypadku podpiwniczenia, oczywiście styropian możemy zastosować na zewnątrz, jak również wewnątrz budynku. Od grubości, jaką wybierzemy, będzie zależała ochrona termiczna naszego budynku, często wybieramy styropian o grubości od 20 lub 30 cm.

Normy stosowany obecnie w budownictwie wymagają zastosowania grubej warstwy izolacyjnej, mogą być to przykładowo budynki w standardach domu pasywnego. Powinien być to budynek jak najlepiej ocieplony, dzięki czemu zmniejszymy straty ciepła. Odpowiednie ocieplenie wszystkich elementów budynku przełoży się w kolejnych latach na oszczędności związane z ogrzewaniem. Obecnie ceny gazu oraz energii elektrycznej wzrosły, dlatego ocieplenie grubszą warstwą styropianu 20 cm będzie zdecydowanie dobrym pomysłem.

Do wyboru mamy obecnie dwa rodzaje styropianu, będzie do styropianu biały oraz styropian szary, który posiada domieszkę grafitu, dzięki temu posiada lepsze parametry izolacyjne. W tym przypadku możemy wykorzystać cieńszą warstwę styropianu grafitowego uzyskując takie same efekty, jak w przypadku grubszej warstwy styropianu białego.

Styropian 20cm z frezem

Wybierając grubość styropianu do ocieplenia należy brać pod uwagę wygląd budynku, niekiedy zastosowanie zbyt grubej warstwy ocieplenia może przełożyć się na zmianę wyglądu budynku. Dlatego poszukuje się rozwiązań najbardziej skutecznych, które będą zapewniały najlepsze właściwości izolacyjne. Warto zwrócić uwagę na rodzaj płyt styropianowych, możemy wybrać styropian, który posiada krawędzie z frezem, dzięki czemu wyeliminujemy mostki termiczne występujące w przypadku połączeń. Nawet mała szczelina może powodować straty ciepła, dlatego wykorzystanie frezu pozwoli na właściwe zaizolowanie elewacji. Poszczególne płyty możemy dobrze docisnąć, niekiedy także stosuje się w klejenie styropianu na frezach, aby uzyskać lepsze przyleganie.

Styropian 20 cm przy ogrzewaniu podłogowym

Styropian możemy układać także na podłodze, może być to warstwa o grubości 20 cm, dobrze sprawdzi się także w przypadku izolacji gruntu, kiedy instalujemy ogrzewanie podłogowe. Wówczas należy odpowiednio oddzielić rury grzewcze od podłoża, dzięki temu unikniemy strat ciepła na całej instalacji. Oczywiście możemy wykorzystać styropian 20 cm lub też grubszą warstwę w zależności od podłoża, na którym będziemy układali ogrzewanie podłogowe. Oczywiście w przypadku ocieplenia podłogi warto wykorzystać styropian twardszy, bardziej wytrzymały.

Dodatkowo styropian możemy zastosować także w przypadku stropu oraz podpiwniczenia, warto ocieplić budynek od wewnątrz. Będzie to dobre rozwiązanie w przypadku piwnicy, gdzie ocieplenie stropu pozwoli nam na uniknięcie straty ciepła na parterze.

Zastosowanie odpowiedniej grubości izolacji z pewnością pozwoli nam na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. W ten sposób możemy zabezpieczyć nie tylko elewacje, ale także podłogi czy stropy, może być to także dobra izolacja w przypadku garażu oraz budynków gospodarczych.