Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, niezależnie od reprezentowanej gałęzi gospodarki oznacza potrzebę zwrócenia uwagi na wiele istotnych kwestii, takich jak między innymi zatrudnianie personelu, załatwianie formalności, opłacanie podatków, itp.

Wśród ważnych kwestii można znaleźć nadawanie firmie stosownej nazwy i jej prawidłowe zastrzeganie. Dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej na temat nazwy firmy, jej znaczenia oraz rejestracji w Urzędzie Patentowym jako znaku towarowego. Temat ten jest całkiem szeroki i godny zainteresowania.

Zastrzeganie nazwy firmy – istotne informacje

Kluczowe kwestie z zakresu rejestracji nazwy firmy

Należy między innymi zwrócić uwagę na to, że poprze zastrzeżenie nazwy przedsiębiorstwa, żadna inna firma nie będzie mogła jej wykorzystywać do swoich celów. Jest to bardzo ważne pod względem tworzenia marki, która będzie budziła pozytywne skojarzenia wśród szerokiego grona klientów. Problem stanowi jednak to, że aktualnie Urząd Patentowy nie oferuje sprawdzania czy określona nazwa narusza prawa innych przedsiębiorstw. W związku z tym dobrze jest wcześniej przeanalizować rynek, aby uniknąć w przyszłości problemów prawnych związanych z nielegalnym wykorzystaniem nieswojej nazwy.

Poza tym problemem może być wykorzystanie nazwy zawierającej słowa, które dokładnie wskazują wykonywane usługi. Są to najczęściej powszechnie stosowane słowa o charakterze opisowym, a ich zastrzeżenie jest niemożliwe, ponieważ inne firmy nie byłyby w stanie informować klientów o swoich ofertach z zakresu świadczonych usług, produkowanych dóbr i sprzedawanych towarów. Warto więc wymyślić o wiele bardziej fantazyjną nazwę co wiąże się z większymi kosztami reklamowymi i marketingowymi. Z drugiej strony zastrzeżenie nazwy nie będzie problemem i po zbudowaniu pozytywnego wizerunku marki można będzie się cieszyć jej korzyściami na wyłączność.

Wiele informacji na temat zastrzegania nazwy firmy oraz kosztów związanych ze znakami towarowymi można znaleźć w Internecie, na przykład na stronach takich jak https://znakitowarowe-blog.pl/trademark-a-name-and-logo-fees/. Warto skorzystać ze wsparcia rzecznika patentowego, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik. Osoby takie zajmują się analizowaniem nazw pod kątem tego czy nadają się do rejestracji i czy nie naruszają praw innych podmiotów z zakresu zastrzeżonego znaku towarowego.