Oczyszczanie zębów to prosty i zazwyczaj bezbolesny zabieg wykonywany przez stomatologa.

Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej może pomóc w zapobieganiu chorobom dziąseł i problemom z nieświeżym oddechem. Aby utrzymać zdrowie jamy ustnej w dobrym stanie, należy regularnie myć i nitkować zęby oraz co najmniej dwa razy w roku odwiedzać dentystę w celu rutynowego czyszczenia zębów z osadów, kamienia i przebarwień.

W gabinecie stomatologicznym możemy oczyścić zęby z osadów

Pozbądź się kamienia nazębnego umawiając się na piaskowanie zębów

Patrząc na stan twoich zębów, stomatolog może zasugerować różne zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z takich zabiegów jest głębokie czyszczenie zębów, takie jak skaling czy piaskowanie.
Są to procesy usuwania nagromadzonej na zębach płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Płytka nazębna to lepki film, który tworzy się na zębach zawierających bakterie. Chociaż można go usunąć za pomocą zwykłego szczotkowania, nie można całkowicie usunąć płytki nazębnej podczas oczyszczania zębów w domu. Kiedy pozostała płytka twardnieje i mineralizuje, zamienia się w kamień nazębny. Nadmierne gromadzenie się płytki nazębnej lub kamienia nazębnego może być główną przyczyną chorób dziąseł.

Skaling i piaskowanie mogą pomóc w usunięciu nagromadzonej płytki nazębnej lub kamienia nazębnego, a tym samym czyszczenie zapobiega zapaleniu dziąseł, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób dziąseł, chroni korzenie zębów i zapobiega ich utracie, zwalcza nieświeży oddech.
Obecnie na rynku dostępnych jest kilka opcji czyszczenia zębów. Chociaż wszystkie te metody mają na celu zapewnienie czystszych zębów bez kamienia, osadu i płytki nazębnej, każda opcja jest wykonywana inaczej.

Zabieg usuwa całą nagromadzoną płytkę nazębną z zębów, w tym kamień nazębny. Proces obejmuje również usuwanie wszelkich przebarwień widocznych na powierzchni zębów. Wskazane jest, aby raz na sześć miesięcy przeprowadzać skaling lub piaskowanie zębów poznań, aby wyeliminować możliwość gromadzenia się płytki nazębnej na powierzchni zębów lub usunąć już istniejącą, utwardzoną płytkę nazębną z powierzchni zębów.