Firmy, które zajmują się wymianę handlową z krajami spoza Unii Europejskiej, powinny pamiętać o wszystkich czynnościach związanych z kontrolą celną, dokumentami, podatkiem oraz cłem.

Obecnie możemy korzystać z agencji celnych, które znacznie ułatwiają przewóz towarów pomiędzy różnymi krajami. Często są to także agencje, które świadczą usługi logistyczne, mogą zająć się dostawą z dowolnego miejsca na świecie, lub obsługiwać eksport z Polski.

Międzynarodowa wymiana handlowa z krajami spoza UE

Obsługa celna i logistyka

W przypadku zarówno eksportu, jak i importu, ważne jest przygotowanie wszystkich dokumentów, zgłoszenia celne, wypełnienie druków, wysłanie ich drogą elektroniczną. Obecnie wiele spraw związanych z cłem, obsługą towarów z zagranicy, możemy załatwić online, dzięki czemu wymiana handlowa jest znacznie ułatwiona. Dodatkowo agencje celne mogą w naszym imieniu składać dokumenty, wypełniać międzynarodowe listy przewozowe, karnety TIR, dostarczać legalizacje świadectw pochodzenia. Z pewnością pomoc agencji celnej będzie bardzo dobrym pomysłem w przypadku kiedy pierwszy raz decydujemy się na import lub eksport towarów. Profesjonaliści, którzy zajmują się na co dzień wymianą handlową, będą mogli dostarczyć nam wiele cennych informacji, które mogą zaoszczędzić czas, unikniemy w ten sposób nieporozumień czy też w niektórych przypadkach zatrzymania towaru.

Wiele firm importuje towary za granicę, przykładowo prowadzi wymianę handlową z Wielką Brytanią. Obecnie po wystąpieniu z Unii Europejskiej import będzie wymagał odpowiednich zgłoszeń celnych do systemów CHIEF, które umożliwiają dopuszczenie do obrotu. Dodatkowo agencja celna pomoże nam w przypadku, jeżeli konieczna będzie kontrola celna, mogą asystować w punkcie kontroli przykładowo w porcie, gdzie będzie odbywała się rewizja celna. W przypadku importu towarów pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego potrzebne będą notyfikacje w dodatkowych systemach.

W naszym kraju działa wiele agencji celnych, które pomagają firmom w imporcie oraz w eksporcie. Dobrym pomysłem podczas przewozu towarów na trasach międzynarodowych jest obsługa celna z daumanlogistics.pl. Jest to firma, która posiada duże doświadczenie w logistyce, obsłudze dokumentów związanych z towarem.