Ciągniki i inne maszyny rolnicze każdego roku pokonują wiele kilometrów, wykonując przy tym ciężkie prace polowe. Są narażone nie tylko na bardzo intensywną eksploatację w trudnych warunkach, ale również bezpośredni wpływ czynników zewnętrznych. Dlatego też muszą być poddawane okresowym przeglądom i systematycznym naprawom. Pomimo dużej dbałości o sprzęt czasami dochodzi do sytuacji awaryjnych, których nie można przewidzieć. Większość z nich wiąże się z koniecznością wymiany części na nowe. Wówczas rolnicy stają przed dylematem: oryginały czy zamienniki? Wybór między częściami oryginalnymi a zamiennikami jest szczególnie istotny w przypadku złożonych technologicznie traktorów. Jak dokonać dobrego wyboru? Kilka wskazówek w dalszej części naszego artykułu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie części do ciągników?

Stając przed koniecznością zaopatrzenia się w części do ciągników, rolnik ma do wyboru trzy główne opcje:

  • może kupić części używane,
  • może zdecydować się na oryginalne elementy od producenta,
  • może też wybrać dużo tańsze części do ciągników, które są określane jako zamienniki.

Pierwszy wybór wydaje się sensowny, jeśli rolnik ma duże zaufanie do sprzedawcy i dokładnie sprawdził, czy używane części są w dobrym stanie technicznym. Ostatecznie może się okazać, że takie elementy odmówią posłuszeństwa się w krótkim czasie od zakupu. Wiele z nich będzie też wymagać czasochłonnej i kosztownej regeneracji. Ta opcja jest więc dość ryzykowna. W praktyce więc preferowane są dwa kolejne rozwiązania. Części oryginalne są bardzo kosztowne i nie zawsze można je dostać od razu. Alternatywą są części zamienne. Wbrew pozorom ich jakość wcale nie musi być gorsza od oryginałów, jednak w tym przypadku trzeba zachować ostrożność. Najlepiej kupować je w sprawdzonych sklepach rolniczych, które gwarantują komponenty od renomowanych producentów. Tylko wtedy można mieć pewność, że część zamienna będzie solidna i trwała, odpowiednio dopasowana do ciągnika, a przy tym — atrakcyjna cenowo.

Gdzie można znaleźć tanie części zamienne do ciągników?

Istnieje wiele sposobów na znalezienie części do ciągników i maszyn produkcji krajowej, jak i zagranicznej. Do najpopularniejszych można zaliczyć:

  • serwisy aukcyjne – typu Allegro czy Ebay,
  • sklepy stacjonarne,
  • internetowe sklepy rolnicze,
  • targi rolnicze.

O ile targi odbywają się jedynie w wyznaczonych miejscach i w określonym czasie, to pozostałe możliwości są dostępne praktycznie w dowolnym momencie. Do sklepu stacjonarnego trzeba dojechać, a ich wadą jest ograniczony zakres asortymentu. Niektóre produkty są w nich dostępne wyłącznie na zamówienie, co znacznie przedłuża czas trwania całego procesu zakupowego. Dlatego też wielu rolników wybiera obecnie zakupy internetowe. Ofert w sieci jest wiele i można z nich skorzystać w dowolnym miejscu i czasie. W tym przypadku rekomendujemy jednak wybór rolniczych sklepów internetowych, które mają ścisłą specjalizację, oferują spore zniżki i można w nich zwracać towar nawet 100 dni od momentu zakupu.

Jak wygląda serwis części do ciągników?

Ostatnim aspektem wybierania części do ciągników jest fachowa pomoc, o którą można poprosić mechanika. Profesjonalista potrafi chłodnym okiem ocenić wszelkie niezgodności w stanie technicznym i podpowiedzieć, jakie komponenty wymagają wymiany. Takie doradztwo jest zapewniane również w rolniczych sklepach internetowych, w których fachowcy oferują pomoc klientom.