Starsze pojazdy w wieku przekraczającym 15 lat mogą doprowadzić do wielu problemów eksploatacyjnych oraz kosztów związanych z ich użytkowaniem.

Jednym z głównych kosztów w zadbanych starych pojazdach jest ubezpieczenie OC. Warto spędzić trochę czasu na poszukiwaniu atrakcyjnych ofert ubezpieczeniowych w przystępnych cenach, które obejmują starsze pojazdy. W wielu firmach za stare uznaje się pojazdy powyżej 15 lat, ale niektóre towarzystwa przesuwają tę granicę do poziomu 25 lat. Warto więc dobrze poszukać firm oferujących warunki dopasowane do potrzeb klienta.

Jak tanio ubezpieczyć stary samochód?

Ubezpieczenie starszych samochodów – podstawowe informacje

Wspomniane wyżej auta w wieku 15-25 lat są uznawane przez firmy ubezpieczeniowe za stare. W przypadku takich pojazdów trudno jest znaleźć niedrogie polisy ubezpieczeniowe. Warto jednak poszukać towarzystw, które traktują takie samochody bardziej ulgowo i oferują na nie bardziej korzystne ceny, pod warunkiem bardzo dobrej historii ubezpieczenia obejmującej bezszkodową jazdę.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku samochodów starszych niż 25 lat. W niektórych przypadkach na takie auta można nawet wykupić polisę Autocasco. Warto zwracać uwagę na oferty towarzystw ubezpieczeniowych, które współpracują z Polskim Związkiem Motorowym. W takich firmach oprócz standardowych zniżek, uwzględniana jest też zniżka na poziomie 70% w związku z faktem posiadania starszego samochodu. Dzięki temu cena polisy zwykle sięga poziomu 200-250 zł. Dodatkowo właściciele bardzo starych oraz unikatowych pojazdów mogą zarejestrować je jako zabytkowe i korzystać z taniego ubezpieczenia, tylko gdy pojazd jest rzeczywiście użytkowany.

Jak widać istnieją pewne sposoby na obniżenie kosztów ubezpieczenia starszych samochodów. Bardzo przydatny okazuje się Internet i strony, takie jak https://kalkulator-ubezpieczen.pl/tanie-oc-dla-starych-samochodow-gdzie-znalezc/. Warto też zwrócić uwagę na rankingi i porównywarki umożliwiające znalezienie najkorzystniejszych ofert dla konkretnych typów pojazdów.